Vendéglátóhely.hu

Ajak

Ajak címere

Ajak nagyközség 3700 főt számláló település Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a Kisvárdai kistérségben található.

Első írásos említése 1270-ből való, ekkor még Ayac néven, melyet az Ajak családnévből származtatnak és az egyik legrégebbi szabolcsi településként tartják számon.
A török hódoltság idején szinte teljesen elpusztult, újra benépesítése a 18. század folyamán történt szlovák és magyar anyanyelvű emberek betelepítésével. Mivel az újonnan betelepült lakosok egy-egy különálló részen kezdték el kialakítani saját életterüket, így 4 falurész alakult ki: Nagyajak (Magyarvég), Faluderék, Kisajak és Tótvég.
A település népességére negatív hatással bírt a 19. század folyamán kétszer is előfordult kolerajárvány.
A község lakosai számára nagyon fontos a hagyományok tisztelte és őrzése. Népviseletére „szigorú szabályok” keletkeztek az évek folyamán. Ötven éves koruk felett már csak fekete ruhát viseltek. Sajátos szokásnak számít, hogy a nők a hónap négy vasárnapján más-más színű, egyedi szabású ruhát öltöttek, mely alól csak május és október volt kivétel, vallási okokból. Másik érdekessége, hogy az „ajaki ruhát” csak a településen belül hordták, a faluból kilépve „idegenes ruhát” viseltek. A vasárnapi istentiszteletre járás kötelezőnek számított.
Szintén nagy hagyománnyal bír, bírt a szövés. Jellegzetes motívumai az ún. retkes, rózsás, szegfűs, csillagos és dülr rózsás minták voltak.

Szomszédságában helyezkedik el Kisvárda, Anarcs, Gyulaháza, Nyírtass, Pátroha, Rétközberencs. Vasútvonalon Nyíregyháza-Záhony útvonalon közelíthető meg.

Látnivalók:
Késő barokk stílusú Római katolikus templom
Román stílusban épült 13.századi Református templom
Milleniumi emlékmű
II. világháborúban hősi halottak emlékműve
A település fennállásának 700. évfordulójára készített emlékmű