Vendéglátóhely.hu

Hollóháza

Hollóháza címere

Nyaraló jellegű község a Zempléni-hegység magyarországi részének északi vonulatai között.

Nyaraló jellegű község a Zempléni-hegység magyarországi részének északi vonulatai között, Magyarország egyik legészakabbra fekvő községe. Nevét a porcelángyártás tette országos hírűvé, már 1832-ben kőedénygyárat létesítettek itt. Évtizedeken át háztartási kőedényeket gyártottak Hollóházán, később a finomkerámia és porcelángyártást is bevezették. Termékeinek jellemzője a halvány alaptónusra festett élénk vörös rózsás díszítés. A hollóházi és telkibányai kőedények szorították ki a fazekasok cserépedényeit, és maradtak fenn legtovább egyes helyeken napjainkig is, a parasztháztartásokban.

LÁTNIVALÓK:

Kerámiamúzeum: A kiállítás a Hollóházi Porcelángyár története mellett Szász Endre festőművész, grafikus porcelánképeit mutatja be.

Római katolikus templom: Épült 1967-ben, Csaba László tervei alapján. Leghangsúlyosabb része a fordított V alakú templomhajó és a különálló, nyitott harangláb. A templom bal oldali falát a stáció egyes jeleneteit felidéző kerámiadomborművek díszítik, míg az oltár mögötti feszület korpuszát Somogyi József készítette.

Volt Károlyi-vadászkastély: Hollóháza határában, az egy részével már Szlovákia területére érő Nagy-Milic oldalán működik a kastély. A kastélyt remek fapéldányokkal ékes arborétum övezi, hatalmas luc- és vörösfenyők, terebélyes, nagy koronájú tölgyek, bükkök láthatók itt. A Nagy-Milicen végződik a Sümeg-eszthely felől induló, az országot átszelő; országos kék jelzésű turistaútvonal.

KÖZLEKEDÉS:

Megközelíthető Sátoraljaújhely felől a 37. sz. főútról, valamint a 3. sz. főútról, autóbusszal a környező községekből.

Képek