Vendéglátóhely.hu

Rudabánya

Rudabánya címere

Kazincbarcikától északra fekvő település.

Kazincbarcikától északra fekvő település. Az 1980-as évekig itt működött hazánk egyetlen nyíltszíni fejtésű vasércbányája.

LÁTNIVALÓK:

Református templom: Gótikus, épült a XIV. század végén, egy századdal később háromhajóssá alakították át. Egykor sokszögzáródású, hosszú szentélye volt, északi oldalán kápolnákkal. A romos templomot 1664-1666-ban úgy állították helyre, hogy az egykori szentélyt egyenes fallal leválasztották a hajóról s ebbe beleépítették a szentély kibontott csúcsíves ablakait. Ugyanekkor helyezték a körteprofilos kapuzatot is a déli hajófal keleti szélére. A festett kazettás mennyezet 120 táblából áll, Contra András és fia Mátyás jolsvai asztalosok keze munkája. A hat eltérő táblát a mestergerendán olvasható 1664-es évszámmal egyidősnek tartanak. A festett padok, a Mózes szék és a hangvető XVIII. századi. Az északi hajófalon freskók, a szószék mellett Perényi István étekfogó mester vörös márvány sírköve és Sauer Erhard síremléke szemlélhető meg. Felettük rimaszombati Vitéz Katalin sírfelirata.

Református harangtorony: Az 1789-ben épült fa haranglábat foglalja magába az 1894-ben épült harangtorony. A templom előtti téren gróf Gvadányi József generális, költő és író, a település szülöttének mellszobra látható.

Érc és Ásványbányászati múzeum: A szakmúzeum a magyar érc és ásványbányászat történetét, Magyarország ásványait tárja a látogató elé s megemlékezik Földvár Aladár geológus munkásságáról.

Őslénytani telep: Felsőtelekes határában húzódik, területe 2,9 ha. A feltárások anyagából három majomszerű, 8-10 millió évvel ezelőtt élt őslényt rekonstruáltak, az egyik az emberré válás legkezdetibb fokán volt, Rudapithecus hungaricus. A lignites anyagban az őshominidák környezete az állatcsontok alapján, masztodon, ormányosok, lófélék.

KÖZLEKEDÉS:

Megközelíthető a 27. sz. és a 26. sz. főútról.